Piramidy, tajemnicze budowle rozrzucone po całej planecie, od wieków fascynują ludzi, jednak liczba zagadek i tajemnic z nimi związanych wcale z biegiem czasu nie maleje. Naukowcy wciąż mnożą teorie, które próbują wyjaśnić sposób ich budowy i rzeczywiste przeznaczenie. Wielu badaczy jest zdania, że przyjęta teoria, według której piramidy stanowią grobowce władców, jest nieprawdziwa. Tego rodzaju megalityczne obiekty mogła zbudować tylko wysoko rozwinięta kultura, której świadectwa istnienia obserwujemy w formie piramid.
Zagadki budowlane
Weźmy pod uwagę tylko trzy piramidy w Gizie, chociaż w całym Egipcie naliczono ich podobno 155. Miejsce ich położenia w pełni zgadza się z położeniem trzech gwiazd z Pasa Oriona. Jeśli przyjmiemy, że piramidy rzeczywiście zbudowali mieszkańcy Egiptu, to już dokonanie precyzyjnych pomiarów tak dużych odległości byłoby dla nich skrajnie trudne. A jeśli nawet pominiemy ten fakt, to pozostaje jeszcze jeden problem. Chodzi o to, że w przyjętym oficjalnie czasie budowy piramid, czyli jakieś 3000 lat przed naszą erą, gwiazdy tworzące Pas Oriona znajdowały się pod nieco innym kątem i nie mogły współgrać z lokalizacją piramid. Skoro układ gwiazd zmieniał się w ciągu tysiącleci, to
Pas mógł pokrywać się z piramidami tylko w 10 500 roku p.n.e. A w tym czasie, jak twierdzą uczeni, ludzka cywilizacja na Ziemi nie istniała. Jest jeszcze jeden interesujący fakt: spójrzcie na sfinksa. Ciało egipskiego sfinksa jest proporcjonalne do głowy lwa, ale nie do ludzkiej. Ludzka głowa przy takim ciele wygląda groteskowo. A może sfinks został wzniesiony w tym samym czasie, co piramidy, i właśnie z głową lwa? Na jego powierzchni dają się zauważyć ślady wodnej korozji.
Obecność wody w pobliżu, pomijając rzekę Nil, datowana jest na ok. 10 000 rok p.n.e. Gwiazdozbiór Lwa, z którym niektórzy kojarzą sfinksa, wschodził bezpośrednio za słońcem w 10 500 r. p.n.e. Jak to się wreszcie stało, że Wielkie Piramidy w Gizie do tej tak pory tak wspaniale wyglądają? Praktycznie są, jak świeżo po wzniesieniu, nie licząc braku zewnętrznej wapiennej licówki, którą rozebrano na budowę Kairu. Inne piramidy, zbudowane znacznie później z niskiej jakości cegły, po tysiącach lat doznały znacznego uszczerbku i są dosyć mocno zniszczone.
Na przykład, znana „Krzywa Piramida”, której budowa rozpoczęła się pod określonym kątem, a potem całkiem nieoczekiwanie, w połowie, przestawiona została na mniejszy kąt. Otóż kąt, pod którym zaczęto budowę, okazał się zbyt stromy i spadzisty. Pod takim kątem ukończona piramida nie mogłaby ustać. A może egipscy faraonowie widząc na swojej ziemi takie wspaniałe obiekty, postanowili stworzyć coś podobnego na swoją cześć? Ale to zadanie przerosło ich możliwości i dlatego zamiast pełnych wdzięku, zachwycających i budzących podziw i szacunek piramid, w Egipcie pojawiły się żałosne parodie, nieporównywalne z oryginałem.
Zagadki matematyczne
Nie tylko wygląd zewnętrzny piramid, ale również ich wymiary, stanowią źródło licznych teorii i hipotez. Jeśli weźmiemy obwód piramidy i podzielimy go przez wysokość, to otrzymamy liczbę równą 2π z dokładnością do piętnastu miejsc po przecinku. Niezwykły zbieg okoliczności jest tutaj raczej mało prawdopodobny. Czyżby więc starożytni Egipcjanie wiedzieli o istnieniu liczby „pi”? Archimedes w III w p.n.e. określił tę liczbę z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, chiński matematyk w III w n.e. zwiększył jej dokładność dwukrotnie, a w wyliczeniach piramid ta dokładność sięga aż piętnastego miejsca! Bez względu na to, że boki podstawy piramidy mają długość ponad 200 m, podstawa ma kształt precyzyjnie narysowanego kwadratu. Każdy kąt jest równy 90°. Różnica długości boków kwadratu jest znikomo mała i wynosi zaledwie parę centymetrów.
Zagadki Wielkiej Piramidy
Wielka Piramida, nazywana też Piramidą Cheopsa (Czufu), liczyła pierwotnie 146,59 m wysokości (obecnie, po utracie wieńczącego szczyt kamienia-piramidionu, liczy 138,75 m). składa się z 2,5 mln bloków skalnych, z których najcięższy waży ok. 70 ton. Tysiące ton granitu dostarczono do budowy piramidy z odległego o 800 km Asuanu. Chociaż oficjalnie budowla została uznana za grobowiec faraona Chufu, to w jej komorze nie znaleziono ani ciała faraona, ani innych ludzi. Mało tego, badane przez archeologów nietknięte jeszcze piramidy, także były puste. W tym wypadku nie można tego wytłumaczyć działaniem złodziei grobów. Istnieje hipoteza, że nasi przodkowie budowali piramidy w innych celach, według projektów przekazanych im przez pozaziemskie umysły. Zwolennicy paleokontaktów sądzą, że ludzie wznosząc te cuda myśli architektonicznej czerpali natchnienie z kosmicznych źródeł.
Wielka Piramida kryje jeszcze jedną zagadkę. O wschodzie i zachodzie słońca, w dni wiosennego i jesiennego zrównania dnia z nocą, widać na Wielkiej Piramidzie nie cztery, a osiem ścian. A obserwować ten widok można tylko z wysokości. Pierwszy raz zobaczył go w 1940 roku pilot brytyjskich sił powietrznych, kiedy przelatywał nad kompleksem piramid o tej porze roku.
Świadczy to o tym, że budowniczowie wiedzieli nie tylko o tych dniach w roku, i o tym jaki efekt pojawi się wówczas na ścianach piramidy, ale posiadali też dużą wiedzę matematyczną. Wielka Piramida z Gizy wyróżnia się spośród masy podobnych budowli. Jej rzeczywisty kształt może być dostrzeżony jedynie z wysokości, i wyłącznie w określone dni roku i godziny.
Jak starożytni Egipcjanie mogli stworzyć taką bryłę, dającą efekt wizualny zaledwie dwa razy w roku? Niektórzy badacze twierdzą, że idealnie ustawiona względem stron świata piramida (odstępstwo wynosi tylko parę minut kątowych!) miała specjalne przeznaczenie. Układ komór i szybów do złudzenia przypomina schemat anten satelitarnych.
Patrząc na piramidy, człowiek dochodzi do wniosku, że zaprojektował je jeden inżynier. Kim jednak był ten inżynier? Przedstawicielem ziemskiej, czy pozaziemskiej kultury? Coraz bardziej prawdopodobna wydaje się hipoteza, że piramidy zbudowano według planów przekazanych przez wysoko rozwiniętą cywilizację z kosmosu. Służyły one jako kosmiczne latarnie morskie i prawdopodobnie tworzyły razem jednolitą sieć.