Porwania UFO - uprowadzenia przez kosmitów

Tego rodzaju określenie, po angielskuabduction phenomenonalboalien abduction, oznacza zjawisko polegające na tym, że człowiek występujący w roli ofiary twierdzi, że był uprowadzony i (ewentualnie) więziony przez nieznane istoty pozaziemskie. Porwania przez UFO Informacje o porwaniach pochodzą głównie ze Stanów Zjednoczonych, ale występują też w krajach europejskich (Wielka Brytania, Francja, Belgia, Rosja) i azjatyckich (Chiny, Indie), a także w Ameryce Łacińskiej.

Istnieją przypadki, że o jednoczesnym porwaniu donoszą dwie osoby albo i więcej (tzw. group abductions),jednak często ich zeznania znacznie się różnią. Niektórzy twierdzą, że byli porywani kilka razy: najpierw w dzieciństwie, a potem w wieku dorosłym (sequential abduction). W wielu przypadkach można podejrzewać wcześniejsze oddziaływanie mentalne obcych na wybraną ofiarę przyszłego spotkania, aranżowanie odpowiedniej dogodnej sytuacji.

Porywacze

Istoty „porywające ludzi”, oczywiście z punktu widzenia samych „porywanych” i według ich relacji, są najczęściej humanoidami.

 • W początkach lat 80 w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich informowano o porwaniach ludzi przez wysokich, jasnowłosych i niebieskookich humanoidów, w Azji (np. w Malezji) – przez istoty o wzroście kilku cali, a Południowej Ameryce - przez włochate stwory.
 • W USA najczęściej biorą udział w porwaniach Szarzy (Szaraki) – niscy (ok. 120 cm) humanoidzi o szarej, nieowłosionej skórze i dużych głowach z wielkimi, ciemnymi oczami.
 • Istnieją też wzmianki o porywaczach podobnych do owadów, a nawet o istotach jakoby pokrytych skórą jaszczurów (Reptoidy).

Historia zjawiska

Betty and Barney HillPierwszy tego typu przypadek w czasach współczesnych, który wywołał dużą sensację, przydarzył się w 1961 roku amerykańskiemu małżeństwu Betty i Barneyowi Hill. Jadąc samochodem zauważyli podążające za nimi światło.

Po powrocie do domu, nie mogli sobie przypomnieć, co działo się z nimi w ciągu dwóch godzin podróży. Kiedy Betty przez długi czas uskarżała się potem na koszmary związane ze wspomnieniami z pobytu w jakimś nieznanym laboratorium, poddano ją i jej męża badaniom z zastosowaniem hipnozy.

Okazało się, że Barney miał podobne doświadczenia, jak jego żona.

Podobne przeżycie opisał w latach 70 Travis Walton, którego poddano wielokrotnym badaniom z udziałem wariografu. Jest niezwykle trudno uzyskać wiarygodne liczby, ile osób uważa, że zostało porwanych przez Obcych i poddanych na ich kosmicznych statkach różnym medycznym eksperymentom. Według raportu opublikowanego w 1992 r. w USA, do tego rodzaju przeżyć przyznało się 3,7 mln Amerykanów.

Przebieg porwań

Większość ofiar porwań wykazuje początkowo nieliczne i niespecyficzne objawy psychosomatyczne, jak bezsenność, koszmary senne, strach przed ciemnością. Dopiero przy zastosowaniu specjalnych technik badań, w szczególności regresji hipnotycznej, wspomnienia z porwania zaczynają same powracać. Badane osoby informują wówczas, w zasadzie zgodnie, o przebiegu zdarzeń. Jeśli weźmie się pod uwagę typowe elementy rekonstrukcji zdarzeń od wielu autorów, to przebieg porwania można opisać następująco:

 • AbductionOfiara widzi najpierw niezwykłe zjawisko na niebie; promiennie jasne światło. W nielicznych przypadkach, dziwne zjawiska świetlne obserwują równocześnie osoby, które nie zostały porwane.
 • Znikąd pojawiają się dziwne postaci, które w nieznany sposób pozbawiają ludzi mocy i zdolności czucia.
 • Ofiara zostaje przeniesiona do statku kosmicznego przez te postaci albo przez rodzaj promienia światła i przebywa w jasno oświetlonym pomieszczeniu pełnym nieznanych urządzeń.
 • Ofiara jest poddawana różnym, często bardzo bolesnym badaniom i eksperymentom. Pobierane są próbki krwi i tkanek, wprowadzane cienkie sondy, także przez skórę, a czasem również implanty.
 • Szczególne zainteresowanie wykazują porywacze układem rozrodczym człowieka. Zdarzają się czasem nawet kontakty seksualne między humanoidami i ludźmi. Te eksperymenty wyglądają na próbę stworzenia hybrydy obu ras.
 • Podczas eksperymentów ofiary czują się kontrolowane z zewnątrz. Czują się bezsilni i bezradni nawet wtedy, gdy nie ma fizycznej przemocy.
 • Na zakończenie doświadczeń wspomnienia wydarzeń zostają albo wymazane z pamięci ofiary, albo jej umysł jest tak zmanipulowany (zaprogramowany), że nie może o nich mówić.
 • Na temat transportu powrotnego na miejsce porwania (rzadziej w inne miejsce) najczęściej ofiara nie ma żadnych wspomnień.

Próby wyjaśnienia zjawiska

Uczeni, którzy sceptycznie podchodzą do faktu porwań ludzi przez Obcych i wątpią w realność ich zeznań stworzyli w ostatnich latach cały szereg hipotez, które stanowią próbę wyjaśnienia tego fenomenu. Jedna grupa hipotez usiłuje uporządkować opowieści porwanych w kontekście kulturowo-historycznym i przedstawić je, jako kolektywną narrację. Brzmi to trochę zawile, jak zwykle u naukowców, ale chodzi o proste sprawy:

Niektórzy badacze dowodzą zgodności wielu opowieści o porwaniach z mitami i baśniami, zwłaszcza opisami duchów, wróżek, krasnali. Inni naukowcy odnoszą przeżycia opowiadających o porwaniu do wyobrażeń religijnych, np. o aniołach, demonach, objawieniach świętych. Rolę uprowadzonych, jako pośredników z inną cywilizacją, porównują do szamańskich rytuałów. Według kolejnej hipotezy, opisy porwań pochodzą z przeżyć związanych z opowieściami, książkami i filmami.

Inne hipotezy usiłują wytłumaczyć opowieści o uprowadzeniach indywidualnymi psychicznymi albo fizjologicznymi deformacjami pokrzywdzonych.

Jedna z tych hipotez wyjaśnia fenomen „iluzją psychiczną”, analogiczną do złudzenia optycznego. Inna teoria dowodzi, że porwani są ludźmi chorymi psychicznie. Teoria jest może dobra, tylko badania kliniczne jej niestety nie potwierdzają. Niektórzy naukowcy uważają przeżycia porwanych za następstwo traumatycznych zaburzeń, przykładowo nieprzezwyciężonej traumy z dzieciństwa, doświadczeń gwałtu albo obciążeń społecznych. Są też tacy badacze, według których uzyskane drogą hipnozy opisy porwań są fałszywe. Terapeuci, którzy wprowadzają osoby porwane w stan hipnozy, z reguły sami są przekonani o istnieniu istot pozaziemskich. Z kolei większość badanych już przed terapią hipnozą zapoznało się z książek, czy filmów z ideą uprowadzeń.

Niezależnie od tego, jak realność przeżyć osób porwanych przez UFO wygląda z naukowego punku widzenia, pozostaje faktem bezspornym, że tysiące osób na świecie są o tym subiektywnie przekonane. To przekonanie ma wpływ zarówno na ich życie codzienne, jak też na plany na przyszłość. 

Niespodzianki pozostawione przez Obcych
Eksperyment Filadelfia 1943 - Tajne przez poufne
Przeczucie śmierci przez zwierzęta i rośliny
UFO w carskiej Rosji - pierwsze obserwacje
Zestrzelenie UFO nad Kalahari
Biblia,UFO i Obcy