Teleportacja – fizyczne przeniesienie

Teleportacja oznacza proces przenoszenia obiektów z jednego miejsca na drugie bez zachowania ciągłości istnienia obiektu w przestrzeni. Brzmi to niezwykle interesująco, ale jednocześnie skrajnie abstrakcyjnie i niezrozumiale dla laika. Może dzięki temu stanowi ulubiony motyw fantastyki naukowej, związany często z podróżami w czasie. Teleportacja binarnaBiorąc pod uwagę dzisiejszy stan nauki i techniki możemy mówić jedynie o teleportacji kwantowej, czyli o przenoszeniu na dowolną odległość stanu kwantowego.

Według doniesień czasopisma „Nature”, chińskim uczonym udało się w 2012 roku dokonać teleportacji kwantowej na odległość 97 km, co stanowi nowy rekord. Chociaż zjawisko teleportacji kwantowej jest badane już od dawna, to większość osób niezwiązanych z nauką ciągle niewiele z tego rozumie. Spróbujmy rozwiać kilka mitów, które związały się z tą dziedziną nauki:

Teleportacja pozwala teoretycznie na przeniesienie w przestrzeni dowolnego obiektu.

W rzeczywistości, w przypadku teleportacji kwantowej przenoszone są nie fizyczne obiekty, ale pewne informacje rejestrowane za pomocą stanów kwantowych tych obiektów. Nie wdając się w naukowe szczegóły można powiedzieć, że chodzi tu o polaryzację fotonów. Jak wiadomo, foton może mieć dwie różne polaryzacje: np. poziomą i pionową. Można je wykorzystać, jako nośniki informacji bitowej (zero-jedynkowej), na przykład „0” odpowiada polaryzacji poziomej, a „1” – pionowej.

Wówczas przekaz stanu danego fotonu drugiemu fotonowi zapewnia transmisję informacji. Stan kwantowy teleportowanego obiektu pozostanie dla nas wprawdzie tajemnicą (przynajmniej przy obecnym stanie wiedzy), ale możemy być pewni, że otrzymamy identyczny stan obiektu w innym miejscu. Niestety, nie wiadomo jeszcze, kiedy uda się przejść od teleportacji cząstek i atomów do przenoszenia w przestrzeni obiektów makroskopowych.

Teleportacja może się odbywać z prędkością większą od prędkości światła.

Tych, którzy na to liczyli czeka rozczarowanie. Rzeczywiście, zgodnie z dzisiejszą wiedzą transfer stanu między fotonami zachodzi błyskawicznie, a więc może powstać wrażenie, że informacja również biegnie podobnie szybko. Niestety, dodatkowa informacja o tym, jakie były polaryzacje fotonów u źródła przekazywana jest sposobem klasycznym i prędkość światła nie może zostać przekroczona.

Teleportacja nie jest warta uwagi.

Być może, obserwując dotychczasową praktykę, można uznać, że proces teleportacji kwantowej nie jest tak ekscytujący, jakby sugerowała jego nazwa. Niemniej jednak może on zyskać ważne praktyczne zastosowanie. W pierwszym rzędzie jest to bezpieczna transmisja danych. Wiadomość przesyłaną w sposób klasyczny zawsze można po drodze przechwycić, ale w tym wypadku wykorzystać ją może tylko ten, kto posiada drugi „splątany” foton. Praktycznym zastosowaniem teleportacji kwantowej mogą być komputery kwantowe, gdzie informacje są przechowywane, jako zbiór stanów kwantowych. Tutaj teleportacja jest doskonałą metodą na przekazywanie danych bez możliwości ich przechwycenia i skopiowania.

Tajemnica „Mogiły diabła” - Tien-Szan
Skokowy rozwój mózgu człowieka – ingerencja z zewnątrz?
Góra Meru
Kamienne kule z Kostaryki, wyspy Czamp i Bośni
Lirianie - istoty pozaziemskie z Lutni
Księżyc – nasz satelita, czy pamiątka po Obcych?