Szlachetna roślina – rumianek

Rumianek pospolity (Matricaria recutita) jest rośliną leczniczą powszechnie znaną już od czasów antycznych. Obszar stosowania tego zioła jest bardzo szeroki także w naszych czasach. Ludowe nazwy rumianku, to m.in. kamelka, kamila, marunka, rumień.

Trochę historii

Lecznicze właściwości rumianku pospolitego (w Polsce występuje również rumianek bezpromieniowy, o własnościach podobnych do rumianku pospolitego, jednak znacznie słabszych) znali już lekarze starożytności. Starogreccy lekarze Hipokrates (460-370 p.n.e.) i Dioskurydes (ok.40- 90 n.e.) zalecali go w celu uspokojenia bólu i skurczy mięśni. W I. wieku Pliniusz Starszy, podkreślając, że rumianek wysoko cenił sam bóg sztuki medycznej Asklepios pisał, że wszystkie części rośliny można stosować, jako środek na ukąszenie węża, wywar – przy bólach wątroby, nadmiernym wydzielaniu żółci, chorobach oczu oraz moczopędnie.

Znane są słowa antycznego medyka Galena (II-III wiek), że „rumianek subtelnością działania bliski jest róży”. Perski lekarz Awicenna (X-XI wiek) twierdził zaś, rumianek jest „najskuteczniejszym środkiem na wyczerpanie, a jego ciepło przypomina ciepło żywej istoty”. W swoim dziele „De viribus herbarum” pisał Odo de Meung, że rumianek „…mocz pędzi, jeśli wypić go z winem, kruszy kamienie w woreczku… Kolki łagodzi i wzdęcia żołądka likwiduje… Kto cierpi na żółtaczkę, wywar z rumianku pomaga, a i choroby wątroby leczy…” W XVIII i XIX wieku znaczenie rumianku zmalało i był on stosowany głównie w medycynie ludowej, gdzie zajmował mocną pozycję. We współczesnej medycynie naukowej rumianek ponownie wrócił do łask.

Trochę teorii

image004Rumianek pospolity posiada kilku krewniaków, którzy są do niego zewnętrznie bardzo podobni. To on jednak wykazuje największą medyczną skuteczność i warto bliżej poznać jego charakterystyczne cechy wyglądu:

  • Cała roślina posiada mocny, przyjemny zapach rumianku.
  • Dno koszyczka (kwiatostanu) jest wewnątrz puste, a sam koszyczek ma kształt zaokrąglonego stożka.
  • Liście są pierzaste, delikatne.

Rośnie dziko na polach, ugorach, przy drogach i łąkach; może też być uprawiany w ogrodach. Osiąga wysokość od 20 do 50 cm.

Rumianek – roślina lecznicza

Kwiaty rumianku zawierają liczne substancje o właściwościach leczniczych. Przede wszystkim dużą ilość olejku eterycznego, a poza tym flawonoidy, fitosterole, garbniki, związki śluzowe, witaminę C, sole mineralne i wiele innych cennych składników. Właśnie to bogactwo składu powoduje, że rumianek należy do najcenniejszych roślin leczniczych.

Rumianek pospolity działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, uspokajająco, moczopędnie, rozkurczająco, przeciwbólowo, łagodzi skutki oparzeń, jest stosowany w kosmetyce.

Zastosowanie rumianku pospolitego

  • Podrażnienia i choroby skóry

Przeciwzapalne i przeciwbakteryjne działanie olejku z rumianku przyspiesza gojenie ran, ułatwia zabliźnianie zranień. W postaci kompresów lub przemywania łagodzi podrażnienia i zmiany skórne wywołane grzybicą, pomaga również przy oparzeniach i owrzodzeniach.

  • Zapalenie spojówek

Antyseptyce, przeciwzapalne i ściągające działanie rumianku powoduje, że napar z niego jest bardzo skuteczny w postaci kompresów i przemywania przy podrażnieniu oczu.

  • Zmęczenie i bezsenność

Związki kumaryny i spiroeteru zawarte w rumianku działają odprężająco i rozluźniająco. Pozytywnie działania kąpiel z dodatkiem naparu z rumianku oraz suszone kwiaty pod poduszką.

  • Problemy trawienne

Aktywne substancje zawarte w rumianku hamują stany zapalne, działają rozkurczowo, korzystnie wpływają na wątrobę i przewód pokarmowy, ułatwiają trawienie, łagodzą objawy choroby wrzodowej i nadkwasoty żołądka.

  • Bóle brzucha

Rumianek przynosi ulgę przy wzdęciach, kolce i bólach brzucha, a także pomaga przy dolegliwościach z nerkami i pęcherzem moczowym.

  • Infekcje jamy ustnej i gardła

Przeciwzapalne i przeciwbakteryjne działanie rumianku skutecznie pomaga przy stanach zapalnych gardła, dziąseł i jamy ustnej. Wyciąg z rumianku wchodzi w skład past do zębów oraz płynów do płukania ust i gardła.

  • Pielęgnacja włosów

Przeciwdziała łupieżowi, odżywia cebulki włosów zapobiegając wypadaniu włosów, nadaje im połysk i elastyczność. Ze względu na silne własności rozjaśniające nadaje się tylko do pielęgnacji włosów blond.

Zbiór kwiatów

W zielarstwie stosuje się koszyczki kwiatowe rumianku pospolitego zebrane w czerwcu i w lipcu. Jakość suszonych kwiatów zależy mocno od sposobu ich suszenia i przechowywania. Zebrane kwiaty powinno się wysuszyć możliwie szybko w dobrze zacienionym i przewiewnym miejscu. Wysuszone kwiaty należy przechowywać w szczelnych pojemnikach, w miejscu chłodnym i ciemnym. Uwaga Chociaż stosowanie ziół przynosi często bardzo pozytywne wyniki przy wielu dolegliwościach, to przed kuracją ziołową należy koniecznie zasięgnąć porady lekarza.

Duchy zwierząt
Duchy żołnierzy - Anomalne Pola Mocy
Likantropia - przemiana w zwierzę
Klub Miłośników Duchów
Fenomen tajemniczych głosów w jaskiniach
Kamienne Baby