Slenderman - smukła tajemnicza postać

Okazuje się, że w dzisiejszych czasach wszechogarniającego internetu, gier komputerowych i filmów na You Tube, nawet tajemnicze i legendarne postaci nie mogą żyć własnym życiem. Przykładem tego jest Slenderman (według innej pisowni: Slender Man, albo po prosu Slender). W powszechnej świadomości użytkowników sieci jest to fikcyjna postać, która zaistniała, jako internetowy fenomen zaledwie kilka lat temu. Amerykański portal internetowy „Something Awful” ogłosił konkurs na Slender Manstworzenie obrazów paranormalnych postaci albo wydarzeń.

Niejaki Erik Knudsen, używający pseudonimu „Victor Surge”, opublikował 10 czerwca 2009 r. dwa spreparowane cyfrowo zdjęcia, na których widać dzieci i cienistą, smukłą postać. Oba zdjęcia dały początek internetowemu fenomenowi, polegającemu na masowym wykorzystywaniu Slendermana do własnych zdjęć i filmów video.

Zwłaszcza serial „Marbl Hornets” („Marmurowe Szerszenie”) na YouTube, w którym występuje Slender osiągnął rekordową oglądalność. Na bazie legendy „Smukłego Mężczyzny” powstały też liczne gry komputerowe, m.in. Slender: The Eight Pages oraz jej sequel o nazwie Slender: The Arrival. Chociaż Victor Surge podkreślał, że postać Slendermana w pełni sam wymyślił, a do fotomontażu wykorzystał figurę z amerykańskiego horroru „Phantasm” (1979), a także zdjęcia z sieci, to nie koniecznie trzeba mu wierzyć. Oto kilka przykładów:

  • Something AwfulW 1986 roku spłonęła z nieznanych przyczyn biblioteka w szkockim mieście Stirling. Po pożarze policjanci znaleźli na miejscu dwa zdjęcia, na których widoczny jest Slenderman. Zdjęcia mogą pochodzić nawet z okresu industrializacji regionu w XIX wieku. Widać na nich robotników przed fabryką i Slendermana w tle. Na pewno nie istniał wówczas internet ani cyfrowa obróbka zdjęć.
  • Można stwierdzić zbieżność Slendermana z tajemniczą osobą, zwaną po niemiecku „der Grossmann” (Wysoki Człowiek). Według opowieści, występuje on w Schwarzwaldzie. To nim straszono niegdyś nieposłuszne dzieci, które uciekały do lasu. Zewnętrznie Wysoki Człowiek bardzo przypomina Smukłego Człowieka, z tym że zamiast oczu posiada dwie białe plamy.
  • Slendermana można odnaleźć też w rumuńskim folklorze. Według Rumunów, można spotkać w lesie odzianego na czarno wysokiego mężczyznę z wieloma rękami, długimi i giętkimi, jak węże. Świadkowie podkreślają demoniczne pochodzenie postaci i jej zdolności telepatyczne.
  • Istota przypominająca Slendermana istnieje też w podaniach słowiańskich. „Żerdziaj” (od „żerdzi”), to postać długa i cienka, snująca się nocami po ulicach. Zagląda do okien, grzeje ręce o kominy i straszy ludzi. Jakiś żałosny stwór, skazany na włóczęgę po świecie bez celu i przyczyny.

Krótka charakterystyka Slendermana wygląda następująco:

-        Budowa ciała Opisy Slendermana różnią się od siebie, podstawą jest jednak szczupła i wysoka postać w czarnym ubraniu. Może się dowolnie wydłużać lub kurczyć.

-        Zachowanie Może przebywać daleko od zamieszkałych obszarów, szczególnie nocą w lesie. Nocami sprowadza dzieci w odludne miejsca i je zabija. Ma też zdolność teleportacji. Osobliwością jest pasywna agresja Slendermana, który swoje ofiary najpierw pozbawia świadomości, a dopiero potem uprowadza i uśmierca.

-        Wygląd Slenderman ma kompletnie białą głowę z nierozpoznawalną twarzą albo z grubsza tylko widocznymi rysami. Nosi zawsze czarne ubranie i czarny krawat (czasem podobno czerwony).

Bez względu na swoje pierwotne pochodzenie i nazwy, postać Slendermana zyskała w ostatnich latach dzięki internetowi duży rozgłos. Wydaje się, że Slenderman przekształca się powoli w zjawisko typowo internetowe. Innego zdania będą zapewne osoby, które pewnej nocy napotkają go na swej drodze.

Ogromna Meduza Sunie Ponad Miastem Tijuana – Meksyk
Pozaziemskie implanty
Nowe badania geologiczne pokazują, że wielki sfinks w Gizie ma 800 000 lat
Przepowiednie Romana Dolii
Antonio la Rubia - historia porwania przez Roboty
UFO – zagadkowe przestrogi