Prehistoryczne ślady – kto rozdeptał trylobita?

Na skamieniałościach, które liczą 200 albo i więcej milionów lat, odkryte zostają odciski… butów! Na świecie istnieje kilka podobnych śladów. Na dzień dzisiejszy żadna z oficjalnych teorii nie potrafi wyjaśnić tego poruszającego faktu.

Odcisk buta koło Urumczi

Odcisk buta kolo UrumcziWystawa prehistorycznych skamielin zorganizowana nie tak dawno w Instytucie Naukowo-Badawczym Biologii i Geografii Chińskiej Akademii Nauk narobiła nie mało szumu. Wystawiana kolekcja należy do emerytowanego profesora z miasta Urumczi, w regionie autonomicznym Xinjiang. Zaczął on kolekcjonować skamieliny w wieku około 30 lat. Jedno z takich znalezisk datowane jest na 200 mln lat, a widnieje na nim odcisk buta. Profesor odkrył skamielinę na górze Czerwonej koło Umczuri, w 1997 roku.

Odcisk zachował się na kawałku gliniastego łupka długości ok. 25 cm. Na nim wyraźnie widać ślad buta. W części pięty widnieje skamielina prehistorycznej ryby o długości ok. 10 cm. Profesor stwierdził, że jest to odcisk właśnie buta, biorąc pod uwagę rozłożenie jego nacisku na skale. Wiek skamieniałej ryby uczeni określili w przybliżeniu na 200 mln lat. Jeśli datowanie zostało przeprowadzone prawidłowo, to by oznaczało, że ludzie nosili obuwie już w tamtym czasie. Brzmi to co najmniej oszałamiająco, ale nie jest to bynajmniej przypadek odosobniony.

Ślady na wzgórzach Antelope Springs

Stopy Antelope SpringsW czerwcu 1968 roku kolekcjoner skamienielin William J. Meister zajmował się poszukiwaniem nowych eksponatów w pobliżu Antelope Springs, w stanie Utah. Odłupawszy młotkiem kawałek skały, zauważył nagle skamieniały odcisk podeszwy buta. Wspomniany odcisk miał wymiary 26 cm x 8 cm i był widoczny z obu stron skamieniałości (wgłębienie i wypukłość). Wiadomość o niezwykłym znalezisku rozeszła się błyskawicznie i liczni badacze wyruszyli do Antelope Springs, aby zbadać miejsce i szukać nowych śladów.

Co właściwie takiego niezwykłego było w odcisku znalezionym przez Williama Meistera? Wydawałoby się, że nic nadzwyczajnego, gdyby nie mały szczegół: wewnątrz odcisku znajdowały się skamieniałe resztki rozgniecionego trylobita. trylobitA jak powszechnie wiadomo, te morskie stawonogi pojawiły się już w paleozoiku, a wymarły jakieś 280 mln lat temu. Odcisk mógł powstać tylko w jeden sposób: jakiś człowiek z przeszłości postanowił przejść się po plaży i przypadkowo nadepnął na maleńkiego stawonoga - skutek był taki, że zwierzątko pozostało tam już na wieki.

Oczywiście, nie ma potrzeby przypominać, że historia człowieka, jako formy biologicznej, zaczęła się nie wcześniej niż dwa-trzy miliony lat temu. Przy tym wiek naszej cywilizacji, jak przyjęto liczyć, wynosi co najwyżej 10 000 lat. Wychodzi na to, że warstwa, w której był znaleziony odcisk stopy w bucie mogła się uformować 320 mln lat temu. Znany amerykański chemik, dr Melvin Alonzo Cook z uniwersytetu Utah, potwierdził autentyczność odcisku buta: „Ten odcisk zdecydowanie nie może skutkiem trawienia, jako że po odkryciu go przez W. Meistera był on z wierzchu pokryty warstwami skały.”

Ślad w Fisher Canyon

Jednym z najbardziej godnych uwagi jest ślad odkryty w Fisher Canyon, w stanie Nevada. W dniu 25 stycznia 1927 r., kiedy geolog-amator Albert Knapp opuszczał się z niewysokiego wzgórza do kanionu, upadł na skamienielinę leżącą pośród sterty kamieni. Zabrał znalezisko ze sobą i po dokładnym zbadaniu odkrył z ogromnym zaskoczeniem, że był to „odcisk dolnej części buta, który powstał na skutek nacisku na skałę, która wówczas znajdowała się stanie plastycznym.”

Slad Fisher CanyonOdcisk doskonale się zachował: równe i zaokrąglone brzegi podeszwy, prawa strona bardziej znoszona, niż lewa, co by sugerowało, że but był prawy. Najbardziej zdziwiło Alberta Knappa to, że kamień, na którym pozostał odcisk buta, okazał się skałą z okresu triasu, liczącą ok. 225 mln lat, rozciągającą się pasem pośród wzniesień kanionu. Odłamki skały były potem zbadane przez geologa z Fundacji Rockefellera, który potwierdził wnioski Knappa.

Także obecność drobnych kryształków siarczku rtęci w szczelinach skamieliny świadczyła o jej niezwykłym wieku. Ale prawdziwą niespodzianką, biorąc pod uwagę wiek odcisku buta, były jego badania mikroskopowe. Okazało się bowiem, że skóra, z której wykonano but, była połączona podwójnym rzędem szwów, a sploty nici były doskonale widoczne. Jedna linia szwu przechodziła w dół zewnętrznego skraju podeszwy, a druga równolegle do pierwszej, w odstępie kilku milimetrów. Szczególnie zaskoczył badaczy fakt, że podwójny szew był wykonany znacznie cieńszą i dokładniej wykonaną nicią, niż te używane w 1927 roku, kiedy odkryto skamieniały odcisk.

Te i podobne skamienieliny należą do grupy kilku znalezisk archeologicznych, które stawiają pod znakiem zapytania prawdziwość tradycyjnych poglądów na historię naszej planety. Gdyby chodziło tylko o jedno tego typu znalezisko w Stanach Zjednoczonych, jak to miało miejsce w przypadku tzw. „Wazonu z Dorchester”, można by podejrzewać kolejne fałszerstwo na rzecz kreacjonizmu. Amerykańscy wyznawcy tej teorii podobno wierzą, że wszystkie gatunki (z człowiekiem włącznie) powstały w tym samym czasie i na „gotowo”, bez potrzeby poprawek w drodze ewolucji. Amerykanie – czemu nie? Ale trudno podejrzewać o to Chińczyków…

Chodzące Posągi Moai Wyspy Wielkanocne
Nierdzewna kolumna w Delhi
Tajemnicze przypadki z duchami
Neandertalczyk z raną postrzałową głowy
Déjà vu – Pamięć Przodków
Zgony Fantomowych Kosmonautów