Podwodne piramidy jeziora Rock

O jeziorze Rock (Rock Lake), które znajduje się 40 km na wschód od miasta Madison w stanie Wisconsin, od dawna krążyły legendy. Według nich, w głębinach jeziora skryte miały być tajemnicze budowle. W 1836 roku Nathaniel Hayer przypadkowo odkrył w jeziorze niewielką kamienną piramidę o płaskim wierzchołku. Odkrywca nazwał swoje znalezisko Aztalan i stwierdził, że monumentalny obiekt liczy sobie nie mniej niż tysiąc lat. Hayer nie widział w budowli niczego dziwnego, wszak rdzenni mieszkańcy kontynentu wszędzie wznosili jakieś piramidy, kultowe wzgórza, kurhany.

ednak już 1862 roku w niektórych czasopismach pojawiły się sensacyjne artykuły o piramidzie jeziora Rock, w których pisano, że jest ona o wiele starsza od innych piramid. Gdyby zbudowali ją przodkowie amerykańskich Indian, to dlaczego znalazła się na dnie jeziora, które powstało wiele tysięcy lat wcześniej? Budowla musi być znacznie starsza, niż wszystkie indiańskie plemiona! Latem 1901 roku w rejonie jeziora Rock wystąpiła straszna susza. Mer miasta Lake Mills, Lee Wilson i jego brat Claude łowili ryby w mocno wyschniętym jeziorze i nagle pod łódką zobaczyli w wodzie stosy kamieni. Kiedy następnego roku próbowali znowu odszukać zagadkową budowlę, nic z tego już nie wyszło. Jezioro Rock i piramidyJezioro Rock ma długość ok. 8 km i szerokość – 4 km.

Ale nie wielkość powierzchni lecz głębokość dochodząca do 27 metrów była główną przeszkodą w poszukiwaniach. Wody jeziora są zawsze mętne, a zawiesina drobnego iłu opada jedynie w chłodne i jasne dni. Właśnie w taki dzień w kwietniu 1936 roku, przelatujący nad jeziorem swoim sportowym samolotem doktor Morgan ujrzał na dnie wyraźne sylwetki trzech dużych obiektów – może skał, a może nieznanych budowli. Zaciekawiony Morgan zniżył lot, zataczając krąg nad jeziorem. Wkrótce w dole znowu mignęły mu zagadkowe kontury.

Tym razem doktor wyraźniezobaczył trzy regularne piramidy ze ściętymi wierzchołkami. Tej samej wiosny 1936 r. niejaki Wiktor Taylor ogłosił, że odkrył na dnie jeziora Rock „cztery piramidy, najwyraźniej indiańskiego pochodzenia, zbudowane zapewne przez Azteków”. Na tę informację zwrócił uwagę wydawca przewodników turystycznych po USA, dr B. Sonders, który interesował się różnymi atrakcjami kraju i organizował wyprawy do interesujących miejsc. Sonders planował znaleźć na podwodnych piramidach jakieś napisy, które pozwoliłyby określić wiek budowli. Wiedział, że Aztekowie żyli na terytorium Meksyku, całkiem daleko od Wisconsin, leżącego obok Wielkich Jezior na granicy z Kanadą. Niestety, ani jemu, ani dwu innym badaczom nie udało się zbadać ruin w mętnych wodach Rock Lake.

Wymiary piramid

Rok później, rekordzista w głębinowym nurkowaniu Max Knowle, też zainteresował się tajemnicą jeziora. Przemierzając na łódce jezioro wzdłuż i wszerz, określił położenie podwodnych obiektów i dokonał szeregu zejść na dno. Jak twierdzi, na środku jeziora natknął się na jedną piramidę. W swoim dzienniku napisał:

„Budowla ma formę ściętego ostrosłupa. Na wierzchołku znajduje się niewielka kwadratowa platforma o boku ok. 1,4 m. Bok kwadratowej podstawy ma długość 5,43 m, a wysokość piramidy – 8,83 m. Konstrukcja składa się z gładkich kamieni połączonych zaprawą budowlaną. Kamienie pokryte są grubą warstwą zielonego nalotu, który łatwo się usuwa odsłaniając równą, szarą powierzchnię.”

Chociaż gigantyczne piramidy w Egipcie i Ameryce Środkowej wielokrotnie przewyższają rozmiarami skromną „piramidkę jeziorną”, którą tak dokładnie pomierzył Knowle, to znalezisko w Rock Lake tai w sobie wielką nierozwiązaną zagadkę. Co jakiś czas uczeni znajdują coraz to nowe dowody na to, że stare cywilizacje dysponowały technologiami, które nam stały się dostępne całkiem niedawno i to przy współczesnym poziomie rozwoju nauki i techniki.

Po dokładnych poszukiwaniach w mętnej wodzie jeziora Rock odkryto jeszcze 12 piramid. Wszystkie mają wysokość od 3 do 8 metrów. Ściśle mówiąc, na tyle wznoszą się nad mulistym dnem, a jak głęboko są zanurzone – nie wiadomo. Składają się z wielkich kamieni, których masa dochodzi do pięciu ton. Na dodatek są dokładnie względem siebie ułożone i co najciekawsze, połączone zaprawą przypominającą dzisiejszy beton.

Wiek piramid

Amerykańskie czasopismo „Skin Diver” w styczniowym numerze 1970 roku napisało:

„Te piramidy są absolutnie niewiarygodne i niemożliwe – są stare i znajdują się w takim miejscu, gdzie nikt nie mógł ich zbudować. Z logicznego punktu widzenia one nie mogą istnieć, ale historia rzadko podporządkowuje się zasadom logiki.”

Dlaczego podwodne piramidy jeziora Rock nazwano „niewiarygodnymi”, nietrudno zrozumieć: przecież wszystkie trzynaście piramid ktoś zbudował, i to nie pod wodą, na dnie jeziora, ale na lądzie. A to oznacza, że wzniesiono je wówczas, gdy jeziora w tym miejscu jeszcze nie było, czyli co najmniej 12 000 lat temu, pod koniec okresu zlodowacenia. Jakaż to cywilizacja istniała w tym miejscu i w tym okresie? Do niedawno panowało przekonanie, że 10-12 tysięcy lat temu na tym terytorium żyły tylko nieliczne i prymitywne plemiona. Trudno przypuszczać, aby byli oni w stanie zbudować podobne obiekty. Niewykluczone więc, że w odległych czasach istniał tutaj jakiś inny, bardzo rozwinięty naród. Żadne świadectwa o nim, niestety, nie zachowały się.

Pozostaje nam tylko wierzyć, że uczonym uda się znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania związane z podwodnymi piramidami jeziora Rock i dowiemy się w końcu, jakaż to cywilizacja istniała tam przed 12 000 lat. która swoimi możliwościami przewyższała nas, współczesnych ludzi.

Foto: liveinternet.ru

Amigdalina – witamina B17
Starożytne samoloty i starożytni kosmici
Wzgórze 611 czyli Rosyjskie Roswell i katastrofa UFO
Czym są demony ?
Dzieci – duchy
Taniec apsar