Niezwykłe transformacje UFO

Jedną z niezwykłych właściwości UFO są ich osobliwe przekształcenia polegające na zmianie formy i rozmiaru albo na podziale na części, z których każda kontynuuje lot, a czasem na odwrót – kilka obiektów łączy się w jeden. Znanych jest wiele relacji obserwatorów, którzy odnosili wrażenie, że UFO wielokrotnie zmieniał swój kształt podczas lotu.

 • W marcu 1969 roku w Warszawie obserwowano nieznany obiekt, który zawisł nad Pałacem Kultury i Nauki. Obiekt wyglądał jak dwie sfery o różnych średnicach, połączone ze sobą cylindrem. Po pewnym czasie przekształcił się w dysk i odleciał w stronę Młocin, jednak wkrótce powrócił i przybrał pierwotny wygląd. Obserwacja trwała ok. 10 minut.
 • Bardzo osobliwy przypadek zdarzył się w grudniu 1969 roku niedaleko wioski Łyzowo w obwodzie Permskim, gdzie na skraju lasu, koło szybu wiertniczego, pojawiły się dwie świecące elipsoidy. Następnie powiększyły one swoje wymiary i przekształciły się w jedną dużą kulę z dwiema małymi położonymi naprzeciwko siebie. Cały ten świecący zespół kul o długości ok. 15 m przeleciał jakieś 100 metrów od szybu na wysokości 30-40 m nad ziemią. Po krótkim czasie w środkowej kuli rozbłysła iskra i zamieniła się w dysk nieco mniejszy od księżyca ale jaśniejszy od niego. Potem w miejsce trzech regularnych kul pojawiła się jedna, świecący dysk zgasł, a kula skryła się za horyzontem.
 • Wielokrotną zmianę kształtu UFO zaobserwowano w Estonii, w czerwcu 1975 r. Obiekt, który pojawił się nad Tallinem miał początkowo kształt srebrzystego trójkąta, ale potem przekształcił się w kulę i poleciał na wschód. Nad Kehra wyglądał jak trójkątna piramida, a nad Aegviidu miał formę litery „T” i wydawał się być przezroczysty. Przelatując nad Rakvere posiadał kształt cylindra, a nad Kohtla-Järve – formę jajka w położeniu pionowym. Następnie poleciał w kierunku Narwy i z nastaniem ciemności jasno zaświecił. Wysokość lotu UFO wynosiła ok. 18 km. Obiekt poruszał się prostopadle do kierunku wiatru albo pod wiatr.
 • Przypadek zmiany wyglądu latających obiektów zanotowano również w North Wildwood w Anglii (1952 r.), w mieście Jaunde w Kamerunie (1954 r.), a także w Biełomorsku w Rosji (1979 r.).

Należy jednak brać pod uwagę fakt, że zmiana formy obiektów może być czasem złudzeniem wywołanym zmianą położenia UFO. Potwierdzeniem tego może być przypadek, który miał miejsce w grudniu 1977 roku w jednej z miejscowości w obwodzie Moskiewskim. Obserwator zauważył tam nad budynkiem świecący okrąg o wielkości równej połowie tarczy Księżyca. Obracając się wokół własnej osi, okrąg zamienił się początkowo w elipsę, a potem w typowy, podwójnie wypukły talerz.

Bywało też, że obserwatorzy odnosili wrażenie, jakby obiekty na ich oczach zwiększały albo zmniejszały swoje wymiary. Oto kilka przykładów:
 • Jesienią1978 r. w Ałupce (na Krymie) trzech świadków zdarzenia przez 15 minut obserwowało nieruchomo wiszącą pomarańczową kulę, która na przemian powiększała się osiągając wielkość księżyca, a następnie zmniejszała do wielkości niewielkiego punktu. Po pewnym czasie do kuli zbliżyła się maleńka świecąca kulka i połączyła się z nią. Duża kula przestała się zmieniać i wybuchła jasnym światłem. Po pięciu minutach zniknęła.
 • We wrześniu 1981 roku w okolicach miejscowości Preczystoje w obwodzie Jarosławskim grupa artystów zobaczyła świecącą kulę srebrzystego koloru o średnicy trzykrotnie większej od księżyca, która zawisła nieruchomo 300-500 metrów nad drogą. Następnie w ciągu kliku sekund powiększyła swoje rozmiary do 10-12 średnic księżyca. Po minucie wokół kuli utworzyła się jasna aureola, a sama kula błyskawicznie zniknęła. Zjawisko trwało około trzech minut.
 • Szybkie zmiany wymiarów UFO zarejestrowano także w 1951 r. w okolicach Filadelfii, w 1954 r. nad Oceanem Atlantyckim, a w 1978 r. w Rosji z samolotu lecącego do Moskwy.
Oczywiście, obserwowana zmiana wielkości obiektu może być czasem wywołana jego szybkim przybliżaniem się do obserwatora albo oddalaniem. Znacznie trudniej jest wyjaśnić przypadki rozdzielenia się UFO na części albo, na odwrót, łączenie się dwóch obiektów w jeden.
 • kształty ufo (3)We wrześniu 1980 r. w odległości 200 mil na południowy zachód od Gibraltaru członkowie załogi statku badawczego „Wiktor Bugajew” obserwowali wiszący nad rufą obiekt w kształcie cygara, w kolorze białym z czarnym pasem. Z jednego końca „cygara” wychodziły dwa żółte promienie. Na oczach obserwatorów obiekt rozdzielił się na dwie części, z których jedna poleciała na północny wschód, zaś druga – na północny zachód. Zjawisko trwało cztery minuty i zostało odnotowane w dzienniku pokładowym.
 • Gazeta „Izwiestia” z 23 marca 1988 roku podała, że pięć dni wcześniej załoga chińskiego samolotu lecącego z Pekinu do Urumczi obserwowała nieznany obiekt, podobny do piłki koszykowej, który początkowo poruszał się w kierunku samolotu, a następnie rozdzielił się na dwie części, które oddaliły się z dużą prędkością. Całe zdarzenie obserwowano przez 13 minut.
 • W listopadzie 1968 r. we francuskich Alpach pojawiły się dwa identyczne dyski o średnicy ok. 65 m i wysokości 16 m, które na małej wysokości przybliżały się do budynków. Dyski obracały się wokół swoich pionowych osi, emitowały jasne światło, a po krótkim czasie zbliżyły się do siebie i utworzyły jeden obiekt. Następnie rozległ się wybuch i dysk zniknął.
 • W lutym 1974 r. w Vălenii de Munte (Rumunia) dziesięć wychowanek domu dziecka obserwowało, jak dwie świecące, pomarańczowe sfery powoli zbliżały się do siebie i jakby zlały w jeden obiekt w kształcie elipsoidy o średnicy ok. 7 m, który zwiększył prędkość i oddalił się.

Podobne przypadki dzielenia się UFO na części, a następnie ponownego zlewania się w jedną całość, obserwowano w różnych krajach, jednak jakiegoś wiarygodnego wyjaśnienia tych niezwykłych transformacji UFO jak dotąd nie udało się znaleźć.

Człowiek za sterami UFO?
UFO Hitlera - Tajna Broń III Rzeszy
Incydent w Roswell - katastrofa UFO?
Tragiczne skutki spotkania z UFO
UFO i kosmonauci
UFO: punktualnie o 4:10 – Lot 8352