Niewiarygodne chronomiraże jeziora Bajkał

Od niepamiętnych czasów mistyczne jezioro Bajkał prezentuje mieszkańcom nadbrzeżnych miejscowości i gościom tych czarujących stron wspaniałe miraże. Wyjaśnić to zagadkowe zjawisko usiłują uczeni i miłośnicy jeziora.

Bitwa morska i kryształowe miasto

KrazownikW 1904 roku na niebie nad jeziorem rozegrała się prawdziwa bitwa morska, w której rosyjski krążownik walczył z sześcioma wrogimi okrętami. Przy czym ta zażarta walka była bezgłośna i niezwykle wyraźnie widoczna. Obserwatorzy widzieli nawet twarze marynarzy i sprzęt na pokładach okrętów. Nierówny bój zakończył się zatopieniem krążownika… A niedługo potem, tysiące kilometrów od Bajkału, miała miejsce rzeczywista bitwa i rosyjski krążownik, w nierównej walce z japońską eskadrą, został zatopiony pod Czemulpo (nie widząc wyjścia z beznadziejnej sytuacji, zatopiła go własna załoga).

Tysiące ludzi widziało też inny miraż, który pojawiał się nad jeziorem przez kilka lat. Było to piękne miasto, jakby zbudowane z kryształu – wspaniałe kopuły, ażurowe wieżyczki, smukłe kolumny, błyski słońca na ścianach budynków. Z biegiem lat obraz zaczął się zmieniać, na kopułach pojawiły się pęknięcia, ściany przybrały czerwony odcień, a w końcu powietrzne miasto zamieniło się w ruiny… Bajkalskie miraże zawsze zaskakiwały swoją różnorodnością: a to ruchliwe obozowisko, a to mknący po szynach pociąg albo powoli tnący taflę wody starożytny okręt.

Na skraju katastrofy

Starzy tubylcy twierdzą, że miraże można tu obserwować każdego roku. Tajemnicze zjawisko przyciąga turystów z różnych stron świata. Londyńska prasa publikowała swego czasu relacjęRebeki Morris, która obserwowała nad Bajkałem miraż swojej rodzinnej wioski. Wyjechała z niej wiele lat temu, w Londynie przeżyła ćwierć wieku, dlatego obraz miejsc znanych z dzieciństwa wzruszył ją do łez. Zobaczyła nawet dom swoich rodziców i chciała do niego pobiec. Na szczęście jej mąż zdążył zatrzymać ją tuż nad urwiskiem. Takie publikacje pobudzają zainteresowanie mistycznym jeziorem i wiele osób chce na własne oczy zobaczyć niezwykłe widoki. Miraże najczęściej pojawiają się w północno-wschodniej części wyspy Olchon, na przylądku Słoneczny i koło wyspy Wielki Uszkanij. Miejscowi traktują jezioro, jak żywą istotę, przypisują mu czarodziejskie właściwości i pieszczotliwie nazywają Dziadkiem.

Fantastyczne obrazy

Klimatolodzy uważają, że atmosfera unikatowego jeziora tworzy idealne warunki do powstawania miraży: strumienie ciepłego powietrza nad chłodną wodą latem, przejrzyste i nieruchome powietrze podczas silnych mrozów zimą. W warstwach powietrza o różnej gęstości promienie słońca załamują się, zmieniają i przybierają fantastyczne kształty.

Chronomiraze Bajkalu

Etnograf Siergiej Wołkow opowiadał o mirażu, który obserwował z łodzi, płynąc po jeziorze: „Czarny obiekt, przypominający trójkątny UFO ogromnych rozmiarów, wisiał nad wodą ostrzem do dołu. Można go było doskonale widzieć przez lornetkę w ciągu godziny i tylko w miarę przybliżania widoczny nad wodą obraz rozmywał się stopniowo. Przez silną lornetkę można było rozróżnić pod nim kontur dużego bajkalskiego statku „Klara Cetkin”.

Miraż odbity w fali ciepłego powietrza nad zimną bajkalską wodą, odwrócił obraz statku nad jeziorem i wielokrotnie go powiększył nadając mu niepowtarzalny i doskonale fantastyczny wygląd. Uczeni stwierdzili, że dno Bajkału tworzy wklęsłą powierzchnię, która działa jak ogromna, naturalna soczewka zdolna akumulować widzialne i niewidzialne energie oraz wychwytywać aurę człowieka. Typowe dla Bajkału są miraże sobowtórów.

Jeden z miejscowych, Aleksander Popow, spacerując brzegiem jeziora zobaczył w odległości około 50 metrów swojego sobowtóra, który precyzyjnie i synchronicznie kopiował gesty Aleksandra. Po pewnym czasie na piersi sobowtóra pojawił się prześwit, przez który widać było jezioro. Wkrótce miraż rozpłynął się w powietrzu. A po upływie pół roku lekarze zdiagnozowali u Aleksandra chorobę serca. Bajkał uprzedził mężczyznę o niebezpieczeństwie. Do najbardziej zagadkowych zjawisk należą miraże żaglowca „Latający Holender”, chronomiraże historycznych bitew, obrazy starożytnych miast z minaretami i świątyniami. Uczeni do tej pory nie znaleźli uzasadnionego wyjaśnienia dla tego zadziwiającego fenomenu.

Niektórzy uważają, że Bajkał jest portalem do światów równoległych. Czasami przedstawia w formie miraży obrazy z tamtych światów.

Maszyna czasu

Istnieje też teoria, według której Bajkał stanowi swego rodzaju „maszynę czasu”, która jest w stanie tworzyć a to obrazy z dalekiej przeszłości, a to widoki tego, co będzie. Nieraz miejscowi mieszkańcy oraz turyści obserwowali niezwykły miraż: po bezbrzeżnej gładzi jeziora płyną dziesiątki ogromnych drewnianych beczek. W dawnych czasach wykorzystywano takie do przechowywania omula (słynna bajkalska ryba z rodziny łososiowatych). Zdarza się, że Bajkał tworzy też miraże zaawansowanych aparatów latających przyszłości, jakby przepowiadając Ziemianom nadejście nowej kosmicznej ery, kiedy możliwe staną się podróże międzyplanetarne. Przylądek RytyjZa najbardziej mistyczny zakątek Bajkału uważa się przylądek Rytyj.

Miejscowi twierdzą, że najwięcej UFO obserwuje się właśnie w tym rejonie. Rybacy niejednokrotnie widywali ogromne, świecące od wewnątrz kule, które płynnie pogrążały się na dno jeziora. Irkuccy ufolodzy od dawna odwiedzają to miejsce. Podobno są w posiadaniu zdjęć i filmów tajemniczych obiektów ale na razie niechętnie dzielą się swoją wiedzą bojąc się spłoszyć nieznanych Przybyszów. Według ufologów, na dnie Bajkału może znajdować się baza Obcych. Dużą popularnością wśród wyznawców szamańskich kultów od niepamiętnych czasów cieszy się przylądek Bogatyr – część największej bajkalskiej wyspy Olchon.

Świadkowie zauważali, że tracili tam poczucie czasu i przestrzeni, pogrążając się w jakąś niepojętą nicość. Doświadczali przy tym niewiarygodnej lekkości i spokoju. Tak czy inaczej, jezioro Bajkał jest ogromnym, niepoznanym światem. Ten świat czeka na swoich odkrywców, którym – być może – uda się wyjaśnić zagadkowe i mistyczne zjawiska, które od wieków tutaj się zdarzają.

Tajemnica długowieczności
Trowanty – żywe kamienie
Tajemnicze artefakty Wikingów
Czy Księżyc Jest Sztucznym Satelitą ?
Wołkoński Dolmen - nowe badania
Niewiarygodne tajemnice mumii Xin Zhui