Ludzie cienia – Cieniści Czyli Mroczne Istoty

Wyobraźcie sobie, że siedzicie na kanapie przed telewizorem w przyćmionym świetle błękitnego ekranu i nagle, gdzieś w sąsiednim pokoju, zauważacie ruch. „Pewnie się przywidziało” – myślicie sobie i dalej zajmujecie się swoimi sprawami. Wtem ponownie dostrzegacie, tym razem wyraźniej, jak po ścianie przesuwa się cień w postaci ludzkiej sylwetki.

Jak twierdzą specjaliści od zjawisk paranormalnych – to najpewniej byli ludzie cienia. Możecie poczuć ich obecność albo zauważyć kątem oka, ale wystarczy się odwrócić, a natychmiast znikają. W większości przypadków ta materia przyjmuje postać ludzką, choć mogą być od tej zasady odstępstwa. Niektórzy naoczni świadkowie zjawiska twierdzą, jakoby ludzie cienia byli na tyle czarni, że dali się zauważyć nawet w ciemności. Inni z kolei opowiadają, że widzieli oczy tych cienistych istot świecące jasnym czerwonym blaskiem. 

Istnieje wiele teorii wyjaśniających powstawanie tego zjawiska:

  1. Jedna z nich, to wyobraźnia. Sceptycy uważają, że nie istnieją żadne istoty cienia, a jedynie ludzka wyobraźnia stwarza sobie podobne obrazy. Na przykład, mogą to być wyobrażenia ze strachu przed ciemnością, albo jakieś załamania rzeczywistych cieni, a może po prostu iluzja wywołana światłem.
  2. Druga mówi, że to czyste przywidzenia. I tego nie ma jak komentować.
  3. Niektórzy wierzą, że cieniści, to demony i jeśli przybywają, to na pewno ze złym zamiarem.
  4. Podróże astralne. Istnieje jeszcze jedna dosyć interesująca teoria o podróżach astralnych. Według niej ludzie cienia, to ludzie, którzy mogą znajdować się poza swoim ciałem. Pewien amerykański specjalista od tych zjawisk twierdzi, że ludzie mogą opuszczać swoje ciało podczas snu. Być może, będąc w tym stanie przybierają formę cienistych.
  5. Podróże w czasie. Jeszcze jedna teoria, według której ludzie cienia są ludźmi z naszej przyszłości.
  6. Istoty ze światów równoległych.Wielu uczonych jest przekonanych, że nasz świat nie jest jedynym, ale że równolegle z nim istnieje wiele (być może nieskończenie wiele) światów równoległych. Jeśli takie światy istnieją, to być może ludzie cienia są odbiciem z wymiaru równoległego.

Tyle teorie, a w życiu bywało tak: Wiele zagadkowych przypadków stwierdzono w czasach, kiedy nie było jeszcze fotografii cyfrowej. W 1964 r. pewna angielska rodzina spacerowała nad zatoką Solway Firth (zatoka na pograniczu Anglii i Szkocji, w północnej części Morza Irlandzkiego) w odludnym miejscu. Ojciec postanowił zrobić zdjęcie swojej pięcioletniej córce.

Jakież było jego zdumienie, kiedy na jednym ze zdjęć pojawiła się jakaś zagadkowa postać wychylająca się zza pleców dziecka! Można wręcz powiedzieć, że tajemnicze postacie na zdjęciach, to żadna rzadkość. Rodzina z Texasu świętowała przeprowadzkę do nowego domu. Za stołem postanowili zrobić kilka zdjęć na pamiątkę. Po wywołaniu fotografii okazało się, że w kadrze znalazła się jakaś postać przypominająca człowieka, która ni to zwisała, ni to spadała z sufitu. Jeszcze jeden epizod.

Zdarzenie miało miejsce w niewielkim mieście w pobliżu Petersburga w 1988 r. Wieczorem ktoś zastukał w okno mieszkanki tego miasta. Kobieta za oknem nikogo nie zauważyła. Również na śniegu pod oknem nie było żadnych śladów…

Po powrocie do mieszkania usłyszała hałas i zobaczyła, że w szybie okiennej powstał idealnie okrągły otwór. Jej znajomy, badacz zjawisk paranormalnych, wykonał kilka zdjęć tego uszkodzonego okna. W miejscu otworu w szkle pojawiła się twarz nieznajomej kobiety, która patrzyła prosto w obiektyw aparatu. Gwoli uzupełnienia warto dodać, że zjawisko zwane jako „ludzie cienia” nie jest odkryciem ostatnich dziesiątków lat.

Podobne zjawisko znane są od wieków na przykład w wierzeniach narodu Czuwaszów. Czuwasze nazywają je „wupar pusat’” i twierdzą, że kiedy pojawi się wspomniany „wupar”, człowieka ogarnia strach, a jednocześnie odczuwa on obecność obcej istoty. Bez względu na to, czy mówimy o shadow figure, ludziach cienia czy np. skuggvarelser – mamy na myśli to samo tajemnicze zjawisko znane zarówno w Skandynawii, Rosji, Polsce, jak i w innych krajach.

Zagadkowa kraina Hiperborea
Londyński młotek – „nieodpowiednie” znalezisko
Lirianie - istoty pozaziemskie z Lutni
Magia Wikingów - Zaklęcia I Wróżby
Tajna baza Obcych w górach Bucegi
Przepowiednie Romana Dolii