Lipa – święte drzewo

Liśc liopyLipa u wielu narodów Europy uważana była za drzewo święte. Otaczano ją czcią widząc jej długowieczność (może dożyć nawet 1000 lat), piękno oraz miododajne kwiaty o mocy leczniczej. Germanie kojarzyli lipę z boginią miłości Freją, Litwini z boginią urodzin i losu Lajmą, zaś Słowianie z boginią Ładą – opiekunką miłości i piękna. Kiedy zakwitnie lipa, aromat rozchodzi się na kilkadziesiąt metrów dookoła, a jeśli drzew jest kilka, wypełnia całą przestrzeń. Jak bardzo lipa jest zakorzeniona w życiu ludu, pokazuje wielka liczba nazwisk oraz nazw miejscowości wywodzących się od tego drzewa. W

Urzędowym Wykazie figuruje kilka stron nazw typu Lipiec, Lipie, Lipnica, Lipka, Lipsk. Powszechnie znane są nazwiska, jak Lipski, Lipiński, Lipowski itd. Podobnie wygląda sytuacja z niemiecką „Linde”, szwedzką „lind”, czy rosyjską „липа”. Rodzajowa nazwa botaniczna „Tilia” pochodzi od greckiego „tilos” – włókno. Obfitość włókien w korze jest specjalnością lipy. Wykorzystywano je obok włókien lnu do wyrobu tkanin.

W dawnych czasach lipa była klasycznym punktem centralnym we wsi, miejscem spotkań, gdzie kwitło życie towarzyskie. W wielu przypadkach lipa pełniła nawet funkcję „sali tanecznej”. Jej rozłożyste gałęzie były – często przez całe dziesięciolecia – formowane w poziome wieńce. Pod tak uformowaną koroną budowano z desek podest i sala taneczna na wolnym powietrzu była gotowa. Lipa pełniła też inne funkcje:

  • Lipa zapewniała ochronę przed burzą i złymi duchami.
  • Pod lipą składano przysięgi, odbywano sądy i prowadzono obrady.
  • Lipa służyła też do zabawy: drewno lipowe jest jednym z najlepszych do rzeźbienia; owoce ze skrzydełkami można puszczać, jak małe śmigłowce; matowo zielone liście zmieniają się jesienią w ozdobnie złote.
  • Słowianie i Germanie używali drewna świętej lipy do rytualnego spalania zmarłych.
  • W ludowych podaniach lipa była często miejscem spotkań czarownic. W ramach chrystianizacji stawała się lipa Freji albo Łady lipą Marii, do której odbywały się pielgrzymki.
  • Od niepamiętnych czasów ceniono lipę za jej pożytek pszczeli i działanie lecznicze.

Lipa – roślina lecznicza

Pączki lipyLipa, obok swoich dekoracyjnych zalet posiada też wspaniałe właściwości lecznicze. Do celów leczniczych wykorzystuje się najczęściej kwiaty, rzadziej korę, pączki, liście i owoce (orzeszki).

  • Kwiat lipowy zawiera flawonoidy (pochodne kwercetyny i kemferolu), garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne, witaminę PP oraz śluz. W medycynie ludowej stosowany jest jako środek silnie napotny, obniżający gorączkę, wykrztuśny, moczopędny, pobudzający apetyt, uspokajający, obniżający ciśnienie krwi, łagodzący podrażnienia gardła.

W postaci okładów wywar z kwiatu lipowego stosuje się przy oparzeniach, wrzodach, bólach reumatycznych.

  • Kora lipowa zawiera wiele śluzu i stosowana jest przy leczeniu hemoroidów, oparzeń.
  • Zgniecione pączki lipy albo świeże liście służą jako środek łagodzący przy oparzeniach i innych chorobach.
  • Kiedy lipa przekwitnie, dojrzewają owoce – orzeszki o średnicy do 7 mm. Są one jadalne i smakiem przypominają orzechy. Roztarte na proszek dojrzałe orzeszki stosowane są przy krwawieniach z nosa, jako tampony.

Działanie łagodzące przy wielu dolegliwościach Kwiat lipowy, jako herbatka, okład, opatrunek albo kąpiel są nie do zastąpienia w domowej apteczce. Znacząco łagodzą liczne dolegliwości. Kwiat lipySkuteczne działanie przeciwko przeziębieniom Kwiat lipowy jest przede wszystkim skutecznie stosowany przy infekcjach gorączkowych, bólach gardła oraz chorobach dróg oddechowych. Działanie napotne, łagodzące podrażnienia i wykrztuśne poprawia znacząco stan chorego.

Także przy bólach gardła kwiat lipowy działa doskonale. Substancje śluzowe zawarte w kwiatach powlekają podrażnioną i będącą w stanie zapalnym śluzówkę warstwą ochronną, która działa przeciwzapalnie i łagodząco. Ze względu na swój łagodny i przyjemny smak, herbatka z kwiatu lipowego jest chętnie przyjmowana przez dzieci.

Właściwości moczopędne i przeciwskurczowe Obszar zastosowania kwiatu lipowego nie ogranicza się oczywiście do chorób przeziębieniowych. Jego działanie moczopędne i rozkurczowe znajduje zastosowanie przy wielu innych dolegliwościach. Pomaga na bóle głowy i żołądka a nawet przy chorobach nerek i pęcherza moczowego poprzez przyspieszone wydalanie moczu.

Okłady i kąpiele

Przy stosowaniu zewnętrznym kwiat lipowy wykazuje działanie uspokajające i łagodzące. Szczególnie przy swędzących chorobach skóry, ale także przy oparzeniach słonecznych okłady z naparu kwiatu lipowego przynoszą znaczącą ulgę. Poza tym kwiaty lipy wspomagają leczenie ran i owrzodzeń. Przy bezsenności kąpiel w naparze z kwiatu lipowego może zdziałać cuda. Uspokaja, odpręża i ułatwia zasypianie. Jak widać, dostojna i uważana przez wieki za święte drzewo lipa może i dzisiaj przynieść nam ulgę przy wielu dolegliwościach.

Byty nadnaturalne Yōkai - japońskie demony
Erawan - wierzchowiec boga Indry
Aztekowie – okrutni kanibale?
Dziewczyna z Rosenheim
Prawdziwi Faceci w Czerni
Podwodne bazy UFO