Jarmark miłości

Raz w roku, zawsze 27 dnia, trzeciego miesiąca księżycowego, czyli między końcem kwietnia i początkiem maja, w miejscowości Khâu Vai w prowincji Hà Giang, na północy tuż przy granicy z Chinami odbywa się niezwykły jarmark. Już od prawie stu lat przybywają tutaj tysiące pragnących miłości kobiet i mężczyzn, należących do różnych mniejszości etnicznych Wietnamu, aby wziąć udział w tradycyjnym „jarmarku miłości”.

Wielu z odświętnie ubranych bywalców jarmarku ma nadzieję znaleźć tutaj wymarzonego partnera na resztę życia. Inni zaś szukają tylko chwilowego relaksu od zwykłej codzienności albo spodziewają się spotkać kochaną osobę, z którą z różnych względów (przeważnie finansowych) nie mogą być razem.

Nie tylko młodzi, ale również starsze osoby przychodzą tutaj spotkać swoje dawne miłości i powspominać dawne czasy. W końcu, zgodnie z lokalną tradycją, podczas tego święta nie należy okazywać zazdrości.

Według legendy, ten miłosny jarmark odbywa się na pamiątkę niespełnionej miłości pewnej młodej pary. Należeli oni do różnych plemion i nie wolno im było się pobrać. Zażarty spór między rodzinami przerodził się w krwawe walki plemienne i para była zmuszona oficjalnie zakończyć swój związek. Oboje nie mogli jednak znieść myśli, że nigdy więcej się nie zobaczą i postanowili spotykać się każdego roku w tym samym miejscu, właśnie w Khâu Vai.

Dwie świątynie Ông i Bà, przypominają losy nieszczęśliwych kochanków. Dzisiaj jest to słynne miejsce spotkań dla wszystkich poszukujących flirtu albo małżeństwa, zakochanych i będących w związku mieszkańców okolicznych dystryktów. Tutaj spotykają się starzy przyjaciele i tutaj zawiązują się nowe przyjaźnie. [gallery link="file" columns="2" size="medium" ids="6146,6145"] Z całego regionu ciągną tu przedstawiciele narodów H’Mông, Dao, Tày i innych. Jarmark w Khâu Vai jest nie tylko miejscem do poszukiwania partnera, czy partnerki, ale od 1919 roku także ważnym społecznym wydarzeniem z udziałem lokalnej muzyki, tańców, gier, wystaw artystycznych i kulinarnych specjałów.

Zdjęcia: za pozwoleniem Cathrin Karras
Jakucka Dolina Śmierci
Iluminaci – kim oni są?
Puma Punku - nieznana technologia
Kodeks Piracki - Prawo Piratów
Ziemniak – roślina cenniejsza, niż się wydaje
„Złoty Człowiek” z Falun i pseudomorfozy