Aleister Crowley - Mistrz Bestia

Edward Alexander Crowley, urodził się 12 października 1875 w Royal Leamington Spa, w rodzinie bogatego piwowara. Od dziecka był uczony wiary na zasadach protestantyzmu, co mocno wpłynęło na jego późniejsze życie - wpływ miały nie tylko teksty, ale sam proces ich wpajania, m.in. nauka wersetów pisma, dzięki czemu Crowley posiadł rzadko spotykaną zdolność zapamiętywania wielkich ilości informacji. Chociaż życie rodzinne chłopca nie należało do łatwych, w dość młodym wieku zaczął on wykazywać nieprzeciętne zdolności i zainteresowanie w kierunkach humanistycznych. Podczas nauki w Trinity College (Cambridge) całymi dniami przesiadywał w pokoju, czytając książki filozoficzne i naukowe. Sam również zaczął tworzyć. Zajmował się poezją i prozą, ale miał też w życiu inne zainteresowania - m.in. wspinaczkę górską, którą zajął się nieco później.

Młody Crowley starał się uzyskać wykształcenie w różnorodnych kierunkach. Miał do tego przecież wszelkie predyspozycje. Planował karierę polityczną.

Aleister_CrowleyUtrzymywał też kontakty z grupami okultystycznymi i wstąpił do kościoła celtyckiego, gdzie zmienił imiona Edward Alexander na Aleister (gaelicką odmianę Alexandra). Przez dłuższy czas utrzymywał kontakty z Hermetycznym Zakonem Złotego Brzasku, którego praktyki nawiązywały do tradycji różokrzyżowców. Członkowie interesowali się magią, alchemią i astrologią, a nawet stworzyli własną wersję Tarota.

Crowley robił szybkie postępy, jako członek organizacji, ale nie zagrzał tam miejsca zbyt długo, pomimo szybkiego dotarcia do wysokich stopni wtajemniczenia. Niewielu członków zaszło tak daleko nawet po wielu latach prób. Po opuszczeniu zakonu, mistyk wziął się na poważnie za wspinaczkę. Chociaż sam miał wszelkie warunki, dzięki którym powinien osiągnąć sukces, zabrakło mu odpowiednio dopasowanej drużyny. Pierwszym problemem był brak wiary w jego umiejętności.

Wraz z kilkuosobową grupą, Crowley podjął próbę wejścia na K2 w 1902 roku. Zaproponował trasę, ale część grupy nie zgodziła się z nim, w wyniku czego wybrano inną. Nowa trasa okazała się trudniejsza i wyprawa nie dotarła na szczyt. Trzy lata później podczas wyprawy na inną górę, Crowley stracił część ekipy, kiedy odmówił udzielenia im pomocy po przejściu lawiny. Dlaczego? Osoby te nie zgodziły się wcześniej na jego przywództwo.

Liber AL vel Legis - Księga Prawa

Największe dzieło Aleistera Crowleya powstało w 1904 roku i właściwie nie było zaplanowane. Zaczęło się od tego, że mag chciał przeprowadzić ewokację sylfów - powietrznych duchów. Nie były niebezpieczne, więc Crowley zamierzał pokazać stworzenia żonie. Chociaż ewokacja nie wyszła i sylfy się nie pojawiły, kobieta zapadłą nagle w trans. Powtarzała przy tym słowa "Oni na ciebie czekają". Miało tu chodzić o boga Horusa domagającego się przeprosin od Crowleya. Prawdopodobnie za nieokazywanie szacunku, który Crowley był winien bóstwu.

To wydarzenie zapoczątkowało istnienie Zakonu Srebrnej Gwiazdy (Argenteum Astrum, Argentinum Astrum, Argentinium Astrum lub Astron Argon):

Cele grupy świetnie oddają charakter Crowleya. Zakon poszukiwał wiedzy, opierając się na prawach Thelemy. Korzystał z magii i dążył do oświecenia. Część jego odłamów przetrwała do dziś - tak przynajmniej zakładamy, ponieważ stowarzyszenie było tak hermetyczne, że ciężko jest dotrzeć do jego wnętrza. Nawet członkowie znają tylko swojego opiekuna i innych jemu podległych członków. Nikogo więcej. Pomimo tego, każdy może w łatwy sposób uzyskać pomoc w naukach - opiekunowie mają obowiązek udzielić ich, jeżeli tylko zostaną poproszeni. Wymagana jest tu przede wszystkim samodzielna praca. Podstawowe zasady Zakonu mówią, że każdy z jego członków powinien:

  • działać według własnej woli
  • korzystać z Księgi Prawa, jako przewodnika życiowego
  • uznawać prawo woli, jako jedyne słuszne
  • dokładać wszelkich starań, żeby kiedyś osiągnąć wyższy stan
  • uznawać Horusa za Pana Eonu i pracować, żeby kiedyś nastały na ziemi jego rządy

Crowley i sataniści

Okultysta często jest wiązany z sektami satanistycznymi z uwagi na spore podobieństwa jego nauk i tych, które głosi Czarna Biblia. Jest to oczywiście pomyłka. Sataniści korzystają czasem z nauk Crowleya, ale on sam nie był nigdy członkiem ich sekt. Mylić mogą szczególnie tytuły niektórych publikacji - np. "Księgi Bestii", która jest tak naprawdę zbiorem esejów filozoficznych, a "Bestia" odnosi się do magicznego imienia samego autora. Oprócz Zakonu Złotego Brzasku mistyk utrzymywał też kontakty z Ordo Templi Orientis. Został „przywódcą w świecie anglojęzycznym” grupy, a potem oficjalnie mianowany głową całego Zakonu.

Charakterystyczne dla Crowleya było to, z jaką dbałością przeprowadzał wszelkie magiczne rytuały. Korzystał z wielu przekaźników - różdżek, sztyletów, kielichów - oraz uważał każdą istotę żywą za "magazyn" energii magicznej, którego pojemność miała zależeć od indywidualnych cech umysłu. Najlepszym "magazynem" był niewinny, młody, inteligentny chłopiec. Stąd właśnie pomysł składania ofiar w rytuałach (praktykowany już przecież od tysiącleci) - w momencie śmierci, magia miała być uwalniana i magiczny akt zostawał spełniony. Oczywiście praktyki tego typu nie są legalne, więc ciężko się spodziewać, żeby dostęp do nauk Crowleya był prosty i bezproblemowy.  

Thelema

Aleister_Crowley,_Golden_DawnWspółczesna Thelema, która ma być z założenia systemem religijno-filozoficznym powstałym z twierdzeń mistyka, jest zazwyczaj źle interpretowana i osoby zapoznające się z nią zbyt pobieżnie uważają, że chodzi tu o dosłowne postępowanie według własnej woli, czyli mówiąc prościej życie według własnych zasad, nieskrępowanych moralnością. Prawda jest taka, że prawdziwi praktycy skupiają się na dowolnym, wybranym celu i to do niego dążą. Cel musi być wart pracy i poświęcenia, ponieważ trzeba mocno wierzyć w jego spełnienie.

Zgodnie z tą filozofią, osoby skupione na pracy nad sobą, w końcu osiągną to, co zamierzały, ponieważ ich wola będzie silniejsza od tych, które mogłyby im naturalnie zaszkodzić, czyli od woli innych ludzi, którzy także dążą do swoich celów. Nie znaczy to, że przez wypełnianie własnych zadań, uniemożliwiamy to innym. Każdy może znaleźć drogę, ale Thelema szuka tej najkrótszej. Innym celem Thelemy miało być rozpoczęcie się rządów Horusa.

Jeżeli dojdzie do tego, że bóg przyjdzie i obejmie ziemię swoją władzą, zniknie wszelka dominacja. Każda jednostka stanie się odpowiedzialna za własne życie i będzie je miała pod kontrolą. Wizja jest niewątpliwie piękna, ale już sam fakt bycia inną, niż chrześcijańska wzbudza wiele protestów ze strony najróżniejszych grup. Nie mówiąc już o niecodziennych poglądach i osobliwym charakterze założyciela Thelemy...

Crowley zmarł 1 grudnia 1947 roku zostawiając nam więcej pytań niż odpowiedzi. Może jest na świecie jego spadkobierca? Niestety narazie się nie ujawnił. Jeżeli Horus faktycznie przyjdzie, będziemy potrzebowali przewodnika. Być może taka osoba czeka w ukryciu, żeby ujawnić się, kiedy przyjdzie jej czas?  

Przeczucie śmierci przez zwierzęta i rośliny
Teksty Piramid i Teksty Sarkofagów
Ardi – nasza najstarsza krewniaczka
Niewiarygodne chronomiraże jeziora Bajkał
Sensacyjne znalezisko: metalowa spirala sprzed milionów lat
Prawdziwi Faceci w Czerni